Istorie Aprilie 14, 2014

În urma permanenței mitropolitane din luna ianuarie, anul 2008 s-a decis înființarea parohiei Bălțătești II, întrucât vechea biserică din  centrul satului Bălțătești nu mai corespundea cerințelor actuale, la anumite sărbători sau în posturile de peste an, aceasta devenind neîncăpătoare.

În această situație, în anul 2008, pe terenul donat de Mihai G. Rusu și soția sa Maria,locuitori ai comunei Bălțătești, sfințit pe 21 mai, s-a început construcția Paraclisului Sfinții Împărați Constantin și Elena, consrucție ce s-a și finalizat în același an.

Construcția noii biserici a început în  primăvara anului 2011, turnându-se fundația și ridicându-se zidurile până la cupole.

Viitoarea biserică măsoară 33m lungime, lățime 6,70m, la apside 12m și înălțimea de 24,5m.

Ne rugăm Domnului să ne ajute să ducem lucrările la bun sfârșit și să îndrepte spre sfântul Său locaș pașii celor care pot și vor să ne sprijine în acest sens.